Lawyers

ŞAVŞAT'IN TARİHİ

Kuruluş Yılı    :

1921

Yüzölçümü    :

1317

 
   

   ŞEŞE’DEN ŞAVŞAT’A
Şavşat'ın adı da doğasıyla uyumludur, Gürcüce’de “şavi” kara, “şad” orman, “şeşe” de odun anlamına gelir. Şavşat'ın tarihi de çok eskilere uzanır. İlk kez Asur yazılı belgelerinde “Şeşe” olarak söz edilen Şavşat’ın Urartu döneminde de önemli bir yerleşim olduğu Kral Menua'nın (MÖ 9.yy) bir yazıtından anlaşılır.
Tiflis’in Araplar tarafından işgal edilmesinden sonra Gürcü devlet adamlarının, soylularının ve din adamlarının büyük bölümü Tao-Klarceti bölgesine yerleşmişti, Bagratlı Hanedanından Aşot Ardanuç’ta Gürcü Kralı olarak tahta çıkmış, ünlü Gürcü din adamı Grigol Handzteli Porta’ya yerleşip bir çok manastır kurmuştu. Dolayısıyla Şavşat yöresi Ortaçağ'da büyük önem kazanmıştı.
Daha sonra Bizans, Arap ve Gürcü egemenliklerine giren Şavşat yöresi Yavuz döneminde Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1878 yılında Ruslarca işgal edilen Şavşat 1921 yılında işgalden kurtulmuştur. Günümüzde Şavşat çevresinde ağırlıklı olarak Ahıska Türkleri yaşıyor, 65 köyünden 19’unda da (çoğu Meydancık (İmerhev) çevresinde) Gürcüce konuşulur.

  
M.Ö.900-650 yılları arasında Urartu ve Kimmerler, daha sonraları sırasıyla Saka Türkleri, Romalılar ve Sasanilerin egemenliği altına girmiş olan Şavşat Yavuz Sultan Selim'in Trabzon Valiliği sırasında Rize ilinin Osmanlı topraklarına katılması sonrasında, Artvin, Ardanuç, Şavşat ve Borçka çevreleri de Osmanlı topraklarına katılmıştırYavuz Sultan Selim'in Trabzondan ayrılması üzerine Şavşat, Ardanuç , Oltu, Tortum ve Artvin yeniden Osmanlı Devletinden ayrılmışlardır. 1829 yılında Ardanuç Sancağına bağlanan, 1877 - 1878 Osmanlı Rus savaşı sonrasında da 13 MART 1878 de imzalanan Berlin Antlaşması ile Batum, Kars ve Ardahan ile birlikte Çarlık Rusya'ya bırakılan ilçe, 1879 tarihinde resmen kesinleşen Osmanlı - Rus sınırı ile de Artvin, Ardanuç ve Borçka ile birlikte Anavatandan koparılmıştır.
        Daha sonra1921 yılında imzalanan Gümrü Anlaşması ile Doğu sınırlarımız çizilmiş oldu. Şavşat ilçesi 27 Şubat 1921 tarihinde Ardahan Sancağına bağlı olmak üzere ilçe haline getirilmiş, 7 Temmuz 1921 tarihinde ise Artvin İline bağlanmıştır.
1.317 kilometrekarelik dağlık ve engebeli bir arazi üzerine yayılmış bulunan Şavşat İlçesinin dört yanı yüksek dağlarla çevrilidir. 3.537 metreye yükselen Karçkal dağları, ilçenin batı ve kuzeybatı yönünü sınırlandırır. Kuzeyde 2.250 metre yükseklikteki Sivritepe (Arsiyan) dağları ile 3.000 metreyi aşan Cin dağları bulunmaktadır. Doğuda Ardahan-Artvin sınırlarını teşkil eden Yanlızçam sinsilesinden 2.650 metre yükseklikteki Sahara Dağları, Güneyde ise 3.050 Metreyi bulan Karagöl dağları vardır. İlçenin rakımı minimum 950 metre, maksimum ise 1800 metredir. İlçe Merkezin rakımı 1100 metredir.Şavşat, doğuda Ardahan il merkezi ile Hanak İlçesi, kuzeydoğuda Posof İlçesi, güney ve güney batıda Ardanuç, batıda Artvin Merkez ve Borçka İlçesi, kuzeyden de Gürcistan Devleti ile çevrilidir.

                    Şavşat kalesi
 
İlçede Karadeniz iklimi ile karasal iklim arasında bir geçiş iklimi hakimdir. Yüksek rakımlı olan yerlerde kışlar çok uzun sürer. Bu bölgelerde kasım ayında başlayan kar yağışları nisan ayı ortalarına kadar sürer.İlçe bitki örtüsü bakımından zengindir.
   
   
    
Şavta Kalesi
 
 
Zengin orman alanları mevcut olduğu gibi alçak rakımlı yerlerde her  türlü geniş yapraklı ağaçlara da rastlanır. Yüzölçümü 1.317 kilometrekare olan İlçenin genel nüfusu 25.624 olup, İlçe Merkez Nüfusu 7.325 Köylerin Toplam Nüfusu 18.299 dur.
İlçenin Merkez Belediyesi ile Meydancık Belde Belediyesi ve 61 köyü bulunmaktadır. Köylerde binalar genellikle iki katlı olarak ve ahşaptan yapılmıştır.Zirve100 Site ekle
 
 
 

 
 
   ANA SAYFA
    RESİMLER
    DERNEKLER
    GÜNCEL

    İLETİŞİM
   
 MAKALE VE ŞİİR
    GÖRÜLECEK YERLER
    KÜLTÜR TURİZM
    TARİHİ YERLER
    KÖYLERİMİZ
    ŞAVŞAT TARİHİ
    FESTİVALLER
    ŞAVŞAT HABER
   NASIL GİDİLİR


    ŞAVŞAT KAYMAKAMLIĞI
    ŞAVŞAT MEM
    ŞAVŞAT BELEDİYESİ
    ŞAVŞAT KURUMLAR

   
ARTVİN VALİLİĞİ
    ARTVİN EMN. MÜDÜRLÜĞÜ
    ARTVİN MİLLİ EĞİTİM MÜD.
    ARTVİN BELEDİYESİ
    GENÇLİK VE SPOR İL MÜD.
    İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
    İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ
    ARTVİN DEFTEDARLIĞI
    ARTVİN ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
    ARTVİN MÜFTÜLÜĞÜ
   ÇORUH ÜNİVERSİTESİ
   
ARTVİN ORG TR

    ARTVİNKAFKAS.COM    
    RADYO 08 FM 
    08 HABER COM
    SERHAD ARTVİN
    ARTVİN GAZETESİ
    ÇORUH POSTASI
    ARTVİN MEDYA
  
ARTVİN SÖZ
    E-ARTVİN.COM
    ARTVİN ANSİKLOPEDİSİ
 


                                                                                                                                                                           Sayfamız en iyi explorer 6,7 ile 1280x1024 piksel ölçülerinde görüntülenir.
                                                                                                                                                                           Copyright © 2008.Her Hakkı Saklıdır.Tasarım güncelleme Oktay Cem Çelik