Alabama Jones Act


KARADENİZ BÖLGESİNDE TARIMVE SANAYİ

KARADENİZ BÖLGESİNİN ÜLKE EKONNOMİSİNE KATKISI

Karadeniz Bölgesi'nin özellikle doğu kesiminin başlıca meyvesi fındıktır. Karadeniz kıyı şeridi findik ağaçlarıyla kaplıdır. Rize kesimlerinde seyrek olan fındıklıklar Trabzon kesiminde sıklaşır, Giresun ve Ordu illerinde en yoğun halini alır. Elma üretimi de oldukça fazla olan bölgede son yıllarda kivi ve avokado gibi meyveler de yetiştirilmeye başlanmıstır.

Karadeniz Bölgesi'ndeki başlıca sanayi kurulusları Karabük ve Ereğli'deki demirçelik tesisleri, Çatalağızı Termik Santrali, Zonguldak çevresindeki taşkömürü havzaları, Murgul bakır üretim tesisi ve bölgenin çesitli kesimlerindeki şeker, kağit, sülfirik asit, bitkisel yağ, çay, fındık ürünleri, balık unu ve sigara fabrikalarıdır.
KARADENİZ BÖLGESİNİN ÜLKE EKONNOMİSİNE KATKISI
Karadeniz, her mevsim yağışlı bir iklime sahip olması nedeniyle, Türkiye’de nadasa bırakılan toprakların en az olduğu bölgedir.Başlıca tarım ürünleri;kıyıda çay,tütün,şekerpancarı,keten,kenevir ve buğdaydır.Bölgede bol miktarda yağış alan yüksek dağ çayırları büyükbaş hayvan yetiştiriciliği için uygundur.Bu alanlarda, hayvancılık ile birlikte yaylacılık faaliyeti de yaygındır.Bölgede kümes hayvancılığı ve aracılık ile kıyı kesiminde balıkçılık yapılır.Karadeniz Bölgesi’nde maden çeşidi azdır.Başlıca madenleri;taş kömürü, linyit ve bakırdır.Bölgede sanayi tesisleri daha çok Batı ve Orta Karadeniz bölümlerinde toplanmıştır.Demir-çelik,şeker,çimento,besin,sigara,orman ürünleri ve kağıt fabrikaları bunların başlıcalarıdır.
Doğu Karadeniz bölümünde başlıca tarım ürünleri;
Kıyıda çay,fındık,mısır,soya fasulyesi ve patates;iç kesimlerde ise buğday,arpa,zeytin ve çeşitli meyvelerdir.Çay, bol yağışlı, yıkanmış kireçsiz topraklarda iyi yetişir.Ülkemizde,1924 yılında Rize’de çay üretim çalışmalarına ve ilk ürün alındıktan sonra (1939) üretim alanı genişlemiştir.
Fındık üretimi, Giresun çevresinde yoğunlaşmıştır.Nemli ve ılıman kış şartları isteyen fındık üretiminde ülkemiz dünyada 1. saradadır.Bölümün kıyı kesiminde,yaz aylarının yağışlı olması nedeniyle buğdayın yerini mısır almıştır.Üretilen mısırın tamamına yakını bölümde tüketilir.Rize Yöresi’nde kışlar daha ılıman geçtiğinden turunçgiller yetiştirilir.Ayrıca son yıllarda, ekonomik bakımdan daha çok gelir getirdiği için kivi üretilmeye başlanmıştır.İç kesimlerde kuraklığın etkisiyle,buğday ve arpa tarımı yapılır.Çoruh vadisinde (Artvin-Yusufeli arasında) zeytin ve meyve yetiştiriciliği önemlidir.
Doğu Karadeniz bölümünde yer alan başlıca sanayi kuruluşları;
Çimento,Aksu (Giresun) kağıt fabrikası, Murgul bakır arıtma tesisleri, fındık ve çay işleme tesisleridir.Son yıllarda bitkisel yağ (mısırözü, soya yağı) işletmeleri de kurulmuştur.Kızılırmak ve Yeşil ırmak nehirlerinin, taşıdıkları alüvyonlar, denize döküldükleri yerde biriktirmeleriyle delta ovaları oluşmuştur.Bunlar; Kızılırmak nehrinin oluşturduğu Bafra ile Yeşil ırmak nehrinin oluşturduğu Çarşamba delta ovalarıdır.Bölümün iç kesimlerinde; Çorum, Merzifon, Suluova, Turhal, Tokat, Taşova, Erbaa ve Niksar ovaları yer alır.Bölümünde, Kelkit vadisi boyunca devam den Kuzey Anadolu fay (kırık) hattı önemli bir deprem alanıdır.
 


Zirve100 Site ekle
 
 
 

 
 
   ANA SAYFA
    RESİMLER
    DERNEKLER
    GÜNCEL

    İLETİŞİM
   
 MAKALE VE ŞİİR
    GÖRÜLECEK YERLER
    KÜLTÜR TURİZM
    TARİHİ YERLER
    KÖYLERİMİZ
    ŞAVŞAT TARİHİ
    FESTİVALLER
    ŞAVŞAT HABER
   NASIL GİDİLİR


    ŞAVŞAT KAYMAKAMLIĞI
    ŞAVŞAT MEM
    ŞAVŞAT BELEDİYESİ
    ŞAVŞAT KURUMLAR

   
ARTVİN VALİLİĞİ
    ARTVİN EMN. MÜDÜRLÜĞÜ
    ARTVİN MİLLİ EĞİTİM MÜD.
    ARTVİN BELEDİYESİ
    GENÇLİK VE SPOR İL MÜD.
    İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
    İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ
    ARTVİN DEFTEDARLIĞI
    ARTVİN ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
    ARTVİN MÜFTÜLÜĞÜ
   ÇORUH ÜNİVERSİTESİ
   
ARTVİN ORG TR

    ARTVİNKAFKAS.COM    
    RADYO 08 FM 
    08 HABER COM
    SERHAD ARTVİN
    ARTVİN GAZETESİ
    ÇORUH POSTASI
    ARTVİN MEDYA
  
ARTVİN SÖZ
    E-ARTVİN.COM
    ARTVİN ANSİKLOPEDİSİ
 


                                                                                                                                                                           Sayfamız en iyi explorer 6,7 ile 1280x1024 piksel ölçülerinde görüntülenir.
                                                                                                                                                                           Copyright © 2008.Her Hakkı Saklıdır.Tasarım güncelleme Oktay Cem Çelik