Alabama Jones Act


BEBEĞİNİZLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZ

BEBEKLER NEDEN AĞLAR ?
Bebekler neden ağlar?
Kendi başlarına hiçbir şey yapamayan bebekler yiyecek, sıcaklık, rahatlık gibi tüm gereksinimlerini ağlayarak belirtirler. Yeni anne babalar da zamanla bebeğin neden ağladığını kestirmeye başlarlar. Aç mı, susadı mı, sıkıldı mı, kucaklanmak mı istiyor? Hepsi için farklı bir ağlama tarzı olduğunu algılarlar.
Bebek büyüdükçe göz teması, ses çıkarma, gülümseme ile kendini ifade etmeye ve daha az ağlamaya başlar. Eğer zor sakinleştirilen bir bebeğiniz varsa, sık görülen ağlama nedenlerini düşünüp sorunu çözmeye çalışmalısınız. Böylece bebeğinizin ihtiyaçlarını karşıladığınızdan emin olabilirsiniz.
Bebekler baş yukarı tutulup yumuşak bir tonda konuşulunca sakinleşir. Annesinin sesini duyunca ve yüzünü görünce ses çıkarmaya başlar.
Pek çok bebek masajdan, sarılıp okşanmaktan ve öpülmekten hoşlanır.
Ağlamak bir iletişimdir. Tamamen sağlıklı bebekler günde 1-3 saat ağlar.
Pek çok bebek masajdan, sarılıp okşanmaktan ve öpülmekten hoşlanır.
Aslında ne istiyor?
Acıktım!
En sık ağlama nedenidir. Bebeğinizin yaşı büyüdükçe diğer nedenler de önem kazanmaya başlar

Daha rahat olmak istiyorum!
Giysileri ya da bezleri çok sıkı veya altları kirli iken bebekler ağlarlar. Bazı bebekler altları kirli de olsa aldırmazken bazılarının derileri daha çabuk rahatsız olur ve temizlenmek isterler.

Üşüdüm veya çok sıcakladım!
Bebekleri fazla sıcak tutacak şekilde sarmak veya yetersiz giydirmek rahatsız olmalarına yol açar.r.r.r.

Kucak istiyorum!
Bazı bebekler kucakta olmaya özellikle ihtiyaç duyarlar. Bebeklerin buna alışmasını istemeseniz bile ilk aylarda rahatlatmak için bebeği kucağa almanız uygundur. Çok fazla kucak isteyen bebeklerde elleriniz boşta kalacak şekilde kullanabileceğiniz askılı bir taşıyıcı (kanguru) yararlı olabilir.

Yoruldum, uykum geldi!
Aşırı uyarılma, kalabalık ziyaretçiler, aşırı ışık ve gürültü bebeği yorabilir.
Hastayım, beni iyileştirecek bir şeyler yapın!
Her şeyi yaptığınız halde hala ağlıyorsa, bir ağrısı veya hastalığı olabilir. Keza normalin dışında aşırı sakinlik de bebeğin hastalığının bir işareti olabilir. Hasta bebeğin ağlaması bebeğin önceki ağlamalarından farklı ve daha yüksek tonludur. Sizin bebeğinizi sizden daha iyi kimse tanımaz. Bu nedenle en iyi yaklaşım sizden gelecektir. Bir şeylerin hatalı olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzu arayınız. Ağlarken nefes alma zorluğu varsa, kusma, ishal veya kabızlık veya onu rahatsız ettiğini düşündüğünüz herhangi bir durumda mutlaka doktorunuzu arayınız.

Bir şey istiyorum ama ne olduğunu ben de bilmiyorum!
Bazen bebeğinizin niye ağladığını kestiremezsiniz. Bu mutsuzluk ağlaması birkaç dakika bazen birkaç saat sürebilir.

Gaz sancım var!
Beslendikten sonra bebeğin gazı çıkarılmalıdır. Emme esnasında bebekler bir miktarda hava yutarlar. Ayrıca midede sindirim sırasında doğal olarak gaz oluşur. Beslenmeden sonra bunun çıkarılması gerekir. Bunun için bebek yüzü yana ve dışarı gelecek şekilde annenin göğsüne karın üstü yatırılmalı ve sırtına hafif el vuruşları ile çıkarılmaya çalışılmalıdır.

Sallamak İşe Yarar mı?
Pek çok bebek hafifçe sallanmaya bayılır. Kucakta bebekle yürümek veya sallanan sandalyede oturmak rahatlatıcı olabilir. Bazıları da arabada gitmek gibi daha hızlı hareketlerden hoşlanabilirler.

Bir Ritim Bulun!
Bazı bebekler belli ses ve ritimlerle sakinleşirler. Ninni dinlemek, çamaşır makinesi sesi gibi sürekli aynı ritimde devam bir sesi dinlemek rahatlatabilir.

Kolik Ağlaması
Kolik yeni doğan bağırsağının henüz tam olgunlaşmamış olmasından kaynaklanır ve genellikle 2-4 haftada başlar ve 3 ayda, nadiren 6-9 ayda azalıp geçer. Bebek ayaklarını karnına çeker veya uzatır, yüzü kızarır, karın gergin, hassastır. Kolik yanı gaz sancısında pek fazla bir tedavi yöntemi yoktur. Karna sıcak havlu koyun. Ayaklarını sıcak tutun.


Hipertonik bebekler
Doğumundan sonra ilk haftalarda çok gergin ve huzursuz görünen bebeklere bu isim verilir. Bebeğin organizmasının sanki bir an bile rahatı yoktur. En küçük bir sesten en ufak bir şekil değişikliğinden korkarak sıçrar. Sert bir yüzey üstüne yatırıldığında biraz yana kayacak olsa adeta kendini kaybeder, haykırmaya başlar. Onu kucağında tutan kimse ani bir hareket yaptığında ya da bebek sağlam bir şekilde tutulmadığını sandığında aşırı derecede korkar. Bu tip bebekler uzun süre banyoya alışamazlar, sık sık sancılanı ve uzun uzun ağlarlar. Böyle bir bebeğiniz varsa onu daima sakin bir ortam içinde bulundurmaya dikkat edin. Çocuğun yatırıldığı oda sessiz olsun, fazla misafir arasında bulundurmayın, yanında bağırarak konuşmayın. Çocuğu sağlam bir şekilde tutun, o kucağınızdayken sert ve ani hareketler yapmaktan kaçının. Çoğu zaman kundaklayın, tercihen küçük bir beşikte ve yüzüstü yatırın.

Çocuğunuzun ağlaması alışılmışın dışındaysa ya da ishal, ateş veya kusma gibi hastalık belirtileriyle beraberse bebeğinizi takip eden doktorunuza danışmalısınız.

İnfantil Kolik Bebekler
Sağlıklı bir bebekte ilk üç ay boyunca süren, belirli aralıklarla oluşan ve sebebi belli olmayan ağlamalardır. Yaşamın ilk veya ikinci haftasında başlayan ve altıncı haftada şiddetlenen kolik, genellikle akşam saatlerine doğru birdenbire tiz bir çığlık şeklinde başlar. Yüzde kızarma, dizlerini karnına çekme şeklinde kendini gösterir ve birkaç dakika  içinde geçer. Bu ağlamalar ortalama günde 2.5 saat kadar sürer.

Bebek sakinken yüksek sesle ve susturulamaz bir şekilde aniden ağlamaya başlar. Bu ağlamalar haftada ortalama 3 gün olur. Daha sonra bu duruma bacaklarını karnına çekme, ellerini yumruk yapma, alnını kırıştırma ve yüzün mor-kırmızı bir renk alması eşlik eder. Kolik ağrısı yaşayan bebekler ciddi gaz sancısı çeker. Ama büyüme ve gelişmeleri normaldir. Kolik atakları, günde üç saat ya da daha uzun sürer. Bebeğin bu şikâyetleri genellikle iki haftalıkken başlayıp üçüncü ve dördüncü ayda sona erer.
1. IŞIK OYUNU: Bebeğin odasında sessiz ve az ışıklı ortam sağlayın. Loş
    ışık rahatlatır.

2. RİTMİK HAREKETLER: Bebeğiniz ağladığında, onu dik bir şekilde
    tutarak kucağınıza alın ve ritmik, yumuşak hareketlerle sırtını ovarak sakinleştirin.

3. GÜRÜLTÜ: İlginç gelse de saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi
     sesi, ağlayan bebeğinizi susturur.

4. GEZİN: Parkta ufak gezintiler, otomobil yolculukları yapın.

5. EMZİK: Her derde deva.

6. MASAJ: Ellerinize biraz zeytinyağı ya da bebe yağı dökün ve karın bölgesini saat yönünde, önce ufak sonra gittikçe     büyüyen dairesel hareketle nazikçe ovun.

7. SICAK BANYO: İkinize de iyi gelir.

8. BİTKİ ÇAYLARI: Papatya çayının sakinleştirici özelliği çok etkili.

9. AĞLATMAYIN: Bebeğinizi besledikten sonra çok ağlamasını önlemeye çalışın.

10. YARDIM İSTEYİN: Birinin birkaç saat de olsa bebeğinizle ilgilenmesi
.


Zirve100 Site ekle
 
 
 

 
 
   ANA SAYFA
    RESİMLER
    DERNEKLER
    GÜNCEL

    İLETİŞİM
   
 MAKALE VE ŞİİR
    GÖRÜLECEK YERLER
    KÜLTÜR TURİZM
    TARİHİ YERLER
    KÖYLERİMİZ
    ŞAVŞAT TARİHİ
    FESTİVALLER
    ŞAVŞAT HABER
   NASIL GİDİLİR


    ŞAVŞAT KAYMAKAMLIĞI
    ŞAVŞAT MEM
    ŞAVŞAT BELEDİYESİ
    ŞAVŞAT KURUMLAR

   
ARTVİN VALİLİĞİ
    ARTVİN EMN. MÜDÜRLÜĞÜ
    ARTVİN MİLLİ EĞİTİM MÜD.
    ARTVİN BELEDİYESİ
    GENÇLİK VE SPOR İL MÜD.
    İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
    İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ
    ARTVİN DEFTEDARLIĞI
    ARTVİN ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
    ARTVİN MÜFTÜLÜĞÜ
   ÇORUH ÜNİVERSİTESİ
   
ARTVİN ORG TR

    ARTVİNKAFKAS.COM    
    RADYO 08 FM 
    08 HABER COM
    SERHAD ARTVİN
    ARTVİN GAZETESİ
    ÇORUH POSTASI
    ARTVİN MEDYA
  
ARTVİN SÖZ
    E-ARTVİN.COM
    ARTVİN ANSİKLOPEDİSİ
 


                                                                                                                                                                           Sayfamız en iyi explorer 6,7 ile 1280x1024 piksel ölçülerinde görüntülenir.
                                                                                                                                                                           Copyright © 2008.Her Hakkı Saklıdır.Tasarım güncelleme Oktay Cem Çelik