ARTVİN'Lİ ÜNLÜLER
Medyatik Ünlüler       

Kazım Koyuncu

Kazım Koyuncu
Artvin
'in Hopa ilçesine bağlı Sugören Köyü'nde, 7 Kasım 1971 tarihinde doğmuşsa da nüfusa geç kaydedildiğinden dolayı resmi doğum tarihi 10 Mayıs 1972'dir. Müziğe ortaokul birinci sınıfta mandolin çalarak başlamış, çocukluğu, "üstadım" dediği, "Kemençeci Yaşar" lakabı ile tanınan Yaşar Turna'nın yanında türkü dinleyerek geçmiştir [1]. İstanbul'a üniversite eğitimi için geldikten sonra müzikle yoğun olarak uğraşmaya başlamışsa da İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden siyasi nedenlerle ayrılmıştır. 1992 yılında profesyonel müzik hayatına atılmıştır. 2004'ün sonlarında sanatçıya akciğer kanseri [2] teşhisi konulmuş ve kanser tedavisi görmeye başlamıştır. 25 Haziran 2005'de, 33 yaşında, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmiştir.


Şükriye Tutkun
Şükriye Tutkun
19 Eylül 1965 yılında Kocaeli'nde doğdu. Aslen Artvinli olan Türk Halk Müziği sanatçısı, sanatçı olmadan önce müzik öğretmenliği yaptı.İlk albümü " Sevin Gayrı " olmuştur.Bundan sonra " Çiğdem Der Ki " ,"Kumru "," Gücüm Yetene Kadar " ve " Salıncak " adlı albümlere imza attı. 

Beyazıt Öztürk

Beyazıt Öztürk
1969 Bolu doğumlu olan Beyazıt Öztürk,aslen Artvin'in Ardanuç İlçesine bağlı Gümüşhane köyündendir. Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü mezunudur. Okurken radyoculuğa heves etti ama, ona "sen ' r 'leri söyleyemiyorsun, en iyisi mi sen hiç konuşma sadece program hazırla" dediler. Buna rağmen Beyazıt şansını denedi ve program sundu. "Beyaz" ismini ilk olarak arkadaşlarıyla birlikte "Gına" isimli siyasi içerikli bir mizah dergisi çıkarırlarken kullandı. Eskişehir'de geçirdiği 7-8 aylık dönem içinde iki heykel, iki seramik, bir karikatür sergisi açtı ve bir karma seramik sergisine katıldı. Radyoculuğa Eskişehir'de başladı.
Eskişehir'den İstanbul'a uzanan şöhret yolu böylece açılmış oldu.


Zülfü Livaneli

Zülfü Livaneli
Aslen Artvin Yusufeli' li olan Livaneli ,1946 Konya / Ilgın doğumludur.1957'de Ankara Bahçelievler ilkokulu'nu,1960''ta Ankara Cumhuriyet Lisesi'nin orta kısmını bitirdi.Ankara Yenimahalle Lisesi son sınıfında iken tahsiline ara verdi. 1965-1972 yılları arasında Ankara,Trabzon ve Eskişehir'de ilaç firması mümessilliği ve yayıncılık yaptı.1972-1983'te Avrupa'da müzisyen olarak yaşadı.1983'ten bu yana İstanbul'da müzisyen,yazar ve sinema yönetmeni olarak hayatını sürdürdü.Milliyet gazetesi köşe yazarı oldu.300'e yakın bestesi ve yayınlanmış romanları bulunmaktadır.Evli ve 1 çocuk babasıdır.
Öztürk Serengil
Öztürk Serengil
Artvin, 1930 – 1998). Sinema ve tiyatro sanatçıs. Artvin’de doğdu. Lise ikinci sınıftan sonra 1953’te Oğlum Edvard adlı oyunla sanat hayatına başladı. 1958’de Oda Tiyatrosu, 1959’da İstanbul Şehir Tiyatrosunda sahneye çıktı. 1950’li yılların başlarında ressamlık yaptı. 3. Kat Cinayeti filmiyle sinema oyunculuğuna başladı. İlk dönemlerde 142 filmde ‘kötü adam’ tiplemesi yapan ve daha sonra da argolu komedilerin değişmez oyuncusu olan Serengil, 300’e yakın filmde rol aldı.Çeşitli televizyon dizilerinde rol aldı. “Adanalı Tayfur” tiplemesi ile ün yaptı. 1966’da sahneye de çıkarak şovmenlik yapmaya başladı. Geçirdiği felç sonucu ömrünün son bir yılında yürüyemez, konuşma merkezi hasar gördüğü için de son günlerinde konuşamaz olmuştu. Solunum durması sonucu 11 Ocak 1998 tarihinde İstanbul-Kozyatağı’ndaki evinde öldü.

Emel Müftüoğlu
Emel Müftüoğlu
Babası Afyon'lu annesi Artvin Zeytinlik köyündendir. İstanbul Devlet Konservatuarı Şan Bölümünü bitirdi. Profesyonel müzik hayatına 1985 yılında Güneş gazetesinin açtığı müzik yarışmasında birincilik alarak başladı. Aynı yarışmada ikincilik alan Erdal Çelik ile bir ikili oluşturma kararı aldı. Emel-Erdal ikilisi, Atilla Özdemiroglu’nun kurdugu ART’den “Sevmek Öyle Bir Şey” ve “Alaturka Benim Canım” isimli iki albüm çıkardı. Emel’in Erdal ile müzikal ortaklığına son vererek solo kariyerine geçiş yapması 1989 yılında gerçekleşti. “Karlar Düşer” isimli albümü ile iyi bir satış rakamını yakaladı. “Faka Bastın”ı iki yıl sonra “Emel’ce” adlı çalışması izledi. Üçüncü albümü “Ruhun Duymaz”oldu. Daha sonra yaptığı “Bana Özel..” albümü yayınlandı. “Mucize” 2000 yılında Sahin Özer Palk’tan çıktı.

Cengiz Kurdoğlu
Cengiz Kurdoğlu
05 Mayıs 1959'da Artvin'in Arhavi ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Arhavi'de tamamladı. Profesyonel müzik hayatı öncesi Arhavi'de bulunan çay fabrikasında kısa bir süre memur olarak çalıştı. "Ciha Dağı Efsanesi" isimli orkestrayı kurarak amatör müzik çalışmalarına başladı.
1982 yılında İstanbul'a geldi. Amatör demo kasetini hazırlayıp bir müzik firmasına gönderen Cengiz Kurtoğlunun hayatı, o tarihten sonra değişti.
İlk albümü "Sen Sözden Anlamazsın"'ı çıkartarak yüzbinlerin, daha sonra da milyonların sevgilisi oldu.
1983'ten beri sahne yaşamına devam eden Cengiz Kurtoğlu, kendi yönetiminde olan Sima Müzik Yapım isimli şirketine büyük oğlu Orçun Bora Kurtoğlu'nu da dahil etti

Şevket Çoruh
Şevket Çoruh
İstanbul, 1973 doğumlu. Tiyatro ve sinema oyuncusu. Aslen Artvinlidir. 93 muhacirlerinden olan ailesi, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonunda Ardanuç'un Anaçlı köyünden İstanbul'a göç etmiş ve 1973 yılında istimlak edilerek bugün Ömerli Barajı suları altında kalmış olan Muratlı köyüne yerleşmişti. Şevket Çoruh, 1973 yılında Üsküdar'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Üsküdar'da, lise öğrenimini Kartal Anadolu Lisesi'nde tamamladı. Liseden sonra girdiği Müjdat Gezen Sanat Merkezi Tiyatro bölümünden başarıyla mezun olan Şevket Çoruh, adını bir Internet firmasının reklamlarında oynadığı kokoreççi tiplemesiyle duyurdu. Günay Karacaoğlu ile yaptığı evlilikten bir kızı oldu. Çok sayıda sinema filmi ve televizyon dizisinde rol aldı.


Bayar Şahin

Bayar Şahin
1965'te Artvin'in Camili ( Macahel ) Köyünde doğan Bayar Şahin,Gürcü müziği üzerine yaptığı çalışmalarla adını duyurdu.doğduğu yörenin çok sesli türküleriyle beslenen sanatçı,bir yandan Anadolu - Kafkas müziği dağarcığını geliştirirken,bir yandan da Gürcü ve Laz türkülerinin derlemelerini yapmayı sürdürdü.Bu süre içinde " Horona Çağrı " , " Rüzgara " ve " Bani " isimli albümlere imza attı.

Ünlü Futbolcular


Aykut Kocaman

Aykut Kocaman
4 Mayıs 1965 tarihinde İstanbul'da doğdu.Ailesi Artvin/Borçka Karşıköy Kökenli olup Kocamanlar Ailesine mensuptur. Şu an da teknik direktörlük yapmaktadır.Futbolculuk döneminde Fenerbahçe formasıyla yıldızlaşmıştır.1984-1985 sezonunda 20 golle, 1988-89 sezonunda 29 golle, 1991-92 sezonunda 25 golle ve 1994-95'te 27 golle üç kez Türkiye Ligi gol kralı oldu.Türk Milli Takımı formasını 12 kez giydi ve bir gol kaydetti.Volkan Demirel
Volkan Demirel
27.10.1981 İstanbul doğumlu olup , Aslen Artvin-Şavşat'lıdır.1.91 boyunda ve 92 kilo. 2002-2003 sezonunda Kartalspordan transfer edildi. Fenerbahçe Spor Kulübünde Kaleci mevkiinde oynamaktadır.6 A, 17 defa Ümit, 5 defa da A Genç Milli takımda yer aldı.

İbrahim Üzülmez
İbrahim Üzülmez
1974 Kocaeli doğumlu olup , Aslen Artvin Hopa'lıdır.1.75boyunda ve 72 kilodur.Beşiktaş Spor Kulübünde Defans mevkiinde oynamaktadır.

Tolga Zengin

Tolga Zengin
1983 Hopa doğumludur.1.91 boyunda ve 81 kilo.Trabzonspor Kulübünde Kaleci mevkiinde oynamaktadır.

Ünlü Siyasetçiler ve İş Adamları


Faruk Çelik
Faruk Çelik
1956 Yusufeli, Artvin doğumludur. Eğitimi Bursa Yüksek İslam Enstitüsü, Kocaeli Yıldız Üniversitesi, İşletme Enstitüsü, Aynı Üniversitede master eğitimi yapmıştır. Çalışma Hayatı; 4 yıl Milli Eğitim Bakanlığında çalışmıştır. Bursa'da çeşitli ticaretle uğraşmıştır. İki yıl yerel bir gazetenin sahibi iken aynı zamanda köşe yazarlığını da yapmıştır. 18 Nisan 1999 seçimlerinde Bursa'dan Milletvekili seçilmiştir ve halen bu görevle birlikte İçişleri Komisyon üyeliğini devam ettirmektedir. Siyasi Çalışmaları; Refah Partisi İl Başkanlığı, Fazilet Partisi Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. Halen AK Parti Bursa Milletvekiliği ve TBMM Grup Başkan Vekilliği Görevlerini yürütmektedir. Medeni Durumu; Evli ve dört çocuk babasıdır.

Kadir Topbaş
Kadir Topbaş
Artvin'in Yusufeli ilçesine bağlı Altıparmak köyünde doğdu.Çeşitli dernek ve vakıf yönetimlerinde, Ensar Vakfı kurucu üyeliğinde bulundu. Milli Selamet Partisi (MSP)'nin Beyoğlu İlçe Başkan Yardımcılığı ile ihtilalden önce iki dönem İl Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 1977 yılında MSP’den, 1987’de de Refah Partisi (RP)’nden iki kez Artvin Milletvekili adayı oldu. RP'nin Bağcılar İlçe başkanlığı ve İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyelikleri ile İl Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2 Haziran 1996 tarihinde yapılan kısmi yerel seçimlerde İstanbul Bakırköy ilçesinden RP’nin adayı oldu. İstanbul Büyükşehir Eski Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sanat ve yapılar konusunda fahri danışmanlığını yaptı. 1999 seçimlerinde Beyoğlu Belediye Başkanı seçildi. 2004 seçimlerinde Ak Parti (AKP)’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Hasan Ekinci
Hasan Ekinci
1939 Artvin Şavşat doğumlu olan Hasan Ekinci, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi mezunu. Uzun yıllar Orman İşletmesi’nde çalıştıktan sonra 1977’de siyasete atıldı ve Süleyman Demirel’in Adalet Partisi’nden (AP) Artvin milletvekili seçildi. 1979’dan 12 Eylül 1980 darbesine kadar süren Demirel’in 43.hükümetinde Orman Bakanlığı yaptı.
80 sonrası AP’nin devamı Doğru Yol Partisi’nden üst üste 4 dönem (1987-2002) yine Artvin’den milletvekili oldu. Tansu Çiller’in başbakanlığında kurulan 50, 51 ve 52’nci hükümetlerde de (1993-1996) Orman Bakanlığı yaptı.
Daha sonra Doğruyol Partisi Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

İsmet Acar

İsmet Acar
Artvin ili, Borçka İlçesi, Aralık köyünde 01 Nisan 1946 yılında domuştur.YSE camiasında kurulan YSE-İŞ Sendikasının İstanbul Şubesinde sekreter olarak sendikacılık hayatına başlamıştır.İsmet Acar daha sonra sendikacılığın değişik kademelerinde, en son YOL-İŞ Federasyonu Genel Sekreteri ve TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu Üyeliğinden kendi isteği ile 1983 yılında istifaen ayrılarak iş hayatına atılmıştır.

Kenan Sönmez
Kenan Sönmez
Eski milletvekili, Gazeteci
HOPA - 1953, Hasan, Hediye - Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi Gazetecilik Yüksekokulu - Gazeteci - İzmir Yeni Asır Gazetesi Muhabiri, Ege Ekspres ve Rapor Gazeteleri Yazı İşleri Müdürü, Sabah Gazetesi Genel Müdür Yardımcısı, Medi Grup Murahhas Üyesi ve Medya Holding Başkan Yardımcısı - 21 inci Dönem Bursa Türkiye Büyük Millet Meclisi Milletvekili - Medeni Durumu : Evli , 3 Çocuk sahibidir.

Sabit Osman Avcı
Sabit Osman Avcı
1921 yılında Artvin'de doğdu.Mersin Orman Başmüdürü iken 1961 yılında Artvin milletvekili seçildi. Ferruh Bozbeyli'den sonra 26 Kasım 1970'de Millet Meclisi başkanlığına getirildi. Bu görevi 24 Ekim 1973'e kadar yürüttü. 1977'de İstanbul milletvekili seçilerek 12 Eylül 1980'e kadar parlamento üyeliğini sürdürdü.

Hikmet Köksal

Hikmet Köksal
1932 yılında Artvin’in Yusufeli ilçesinde doğdu.Kara Harp Okulu Komutanlığı, Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay ATASE Başkanlığı, Jandarma Asayiş Komutanlığı ve 3 ncü Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu. Orgeneral rütbesinde Ege Ordu Komutanlığı ve 1 nci Ordu Komutanlığı yaptı.
26 Ağustos 1996 tarihinde atandığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan, 01 Eylül 1997 tarihinde yaş haddi nedeniyle emekliye ayrıldı.

Nihat Gökyiğit
Nihat Gökyiğit
1925 yılında Artvin'de doğan Nihat Gökyiğit, eğitimini Robert Kolej ve Michigan University'de tamamladı. 1956 yılında iki okul arkadaşı ile (Feyyaz Berker ve Necati Akçağlılar) sonradan büyük bir holdinge dönüşecek olan Tekfen İnşaat'ı kurdu. 1992'de TEMA Vakfı'nı kuran isimler arasında yer alan Gökyiğit, 1997'de Cumhurbaşkanlığı'nın verdiği Devlet Üstün Hizmet Şeref Madalyası'nı aldı.

Ali Rıza Çarmıklı
Ali Rıza Çarmıklı
1920’de Arhavi’de doğan Çarmıklı, 1948 yılında Bayburt İçme Suyu İhalesi ile iş hayatına atıldı. Yurtiçinde binlerce konut, fabrika, tesis, sanayi bölgesi ve altyapı inşaatlarıyla iş hayatını genişleten Çarmıklı, ilk defa 1975 yılında yurtdışına açılarak iş hayatını Libya’ya da taşıyarak binlerce insana iş istihdamı sağlamıştı. 1977-1994 yılları arasında Türkiye Vergi Rekortmenleri arasında yer alan , Batıköy Mimaroba Evleri projelerinin yanısıra, doğum yeri Arhavi’ye sosyal ve külterel amaçlı tesisler ve vakıflar kurarak her düzeydeki öğrenciye de burs imkanı sağlamıştı. 4 kız ve 6 torun sahibi idi.

Turgay Ciner

Turgay Ciner
Turgay Ciner, 1956 Hopa doğumludur.1988 yılında Anadolu Endüstri Holding'in ortaklarından Osman Yazıcı ile birlikte Yazeks'i kurdu.Özbekistan'da devlet için anahtar teslim entegre tekstil fabrikaları kurmaya başladı.Ceyhan'daki Ceytaş İplik fabrikasını 1993 yılında İş Bankası'ndan satın alan Ciner, böylece tekstil sektörüyle tanıştı.avaş'ın (Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş.) yüzde 60'ını satın alarak, hizmet sektörüne girdi.Turgay Ciner'in sahibi olduğu Park Express ve Swissair'in kurduğu içhat şirketi Corssair, THY ile ortak iç hat şirketi kurdu.Çayırhan Termik Santralı'nın işletme devrini alan Park Holding, tekstil sektöründeki yatırımlarını, enerji, madencilik ve turizme yönlendirdi. Ciner'e ait Park Holding kuruluşlarından Park Plaza Hotel ile Alman Dorint Hotels zinciri işbirliği anlaşması yaptı.


Mehmet Nazif Günal
Mehmet Nazif Günal
1948 yılında Arhavi'de doğdu. 1962-1965 yıllarında çeşitli şantiyelerde görev aldı. 1965-1971 dönemindeki öğrencilik yıllarında taşeron olarak inşaat sektöründe çalışmaya başladı. 1971-1976 döneminde çeşitli inşaatlarda şantiye şefi ve inşaat müdürü olarak görev yaptı.
1976'da MNG İnşaat, Taahhüt, Mühendislik, İthalat, İhracat adıyla ilk şirketini kurdu. 1976-1986 yılları arasında çeşitli konularda faaliyet gösteren ve şu anda 18 ayrı şirketten oluşan MNG Şirketler grubunu oluşturdu. Halen grubun başkanlığını sürdürmektedir.

Nuri Özaltın
Nuri Özaltın
1939 YILINDA Arhavi’ de doğdu.1965 yılında İnşaat müteahhidi olarak Ankara’ da iş hayatına başladı. 1971 yılında Özaltın İnşaat Ticaret Kolektif Şirketini kurdu. 1984 yılında Özaltın İnşaat Ticaret ve Sanayi A.Ş.’ ye dönüştürülen kuruluşun Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Nuri ÖZALTIN enerji ve Sulama amaçlı barajlar, enerji Nakil hatları, Arıtma, İçme suyu ve kanalizasyon tesislerini, çeşitli endüstriyel tesislerinde ülkemize kazandırmıştır.

Ertuğrul Kurdoğlu
Ertuğrul Kurdoğlu
1932 Artvin doğumludur. İller Bankası'nda çalıştı. 1958-1961 yılları arası Karayolları Samsun bölgesinde köprü şefliği, 1961-1968 yılları arasında Aras T.A.Ş.'de şantiye şefliği, Elazığ-Bingöl Demiryolu, Karayolu , Delice-Sungurlu-Çorum karayolu inşaatında şantiye şefliği yaptı.
1969 Mart ayında Seri İnşaat ve Ticaret Ltd.ti.'ni kurdu. 1969-1981 yılları arasında Gülüşkür Palu yolu, Ovacık yolu, Urfa Şehir içi geçişi, Afşin Elbistan yolu , Elbistan Termik Santral altyapı ve İdare Binaları, Kırıkkale Rafineri, Altyapı, Demiryolu İnşaatı, Bina inşaatları, Zonguldak-Ereğli, İsmetpaşa - Kurşunlu , Köyceğiz-Dalaman , Eskifoça-Yenifoça karayolları inşaatı gibi projeleri hayata geçirmiştir.
.Halen Ata İnşaat Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır.

Fehmi Alpaslan
Fehmi Alpaslan
Doğum tarihi 1918, Artvin, (Ölüm tarihi 6 Mayıs 2008.
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Savcılık, Hakimlik, Artvin Belediye Başkanlığı, Serbest Avukatlık Kurucu Meclis Artvin İli Temsilciliği (6 Ocak 1961 - 25 Ekim 1961), Cumhuriyet Senatosu Artvin Üyeliği (15 Ekim 1961 - 14 Ekim 1973), Cumhuriyet Senatosu Başkanlık Divanı İdare Amirliği ile Adalet Bakanlığı yaptı. Evli ve 2 Çocuk babasıdır.Zirve100 Site ekle
 
 
 

 
 
   ANA SAYFA
    RESİMLER
    DERNEKLER
    GÜNCEL

    İLETİŞİM
   
 MAKALE VE ŞİİR
    GÖRÜLECEK YERLER
    KÜLTÜR TURİZM
    TARİHİ YERLER
    KÖYLERİMİZ
    ŞAVŞAT TARİHİ
    FESTİVALLER
    ŞAVŞAT HABER
   NASIL GİDİLİR


    ŞAVŞAT KAYMAKAMLIĞI
    ŞAVŞAT MEM
    ŞAVŞAT BELEDİYESİ
    ŞAVŞAT KURUMLAR

   
ARTVİN VALİLİĞİ
    ARTVİN EMN. MÜDÜRLÜĞÜ
    ARTVİN MİLLİ EĞİTİM MÜD.
    ARTVİN BELEDİYESİ
    GENÇLİK VE SPOR İL MÜD.
    İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
    İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ
    ARTVİN DEFTEDARLIĞI
    ARTVİN ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ
    ARTVİN MÜFTÜLÜĞÜ
   ÇORUH ÜNİVERSİTESİ
   
ARTVİN ORG TR

    ARTVİNKAFKAS.COM    
    RADYO 08 FM 
    08 HABER COM
    SERHAD ARTVİN
    ARTVİN GAZETESİ
    ÇORUH POSTASI
    ARTVİN MEDYA
  
ARTVİN SÖZ
    E-ARTVİN.COM
    ARTVİN ANSİKLOPEDİSİ


 
 
 


                                                                                                                                                                           Sayfamız en iyi explorer 6,7 ile 1280x1024 piksel ölçülerinde görüntülenir.
                                                                                                                                                                           Copyright © 2008.Her Hakkı Saklıdır.Tasarım güncelleme Oktay Cem Çelik